Dożynki na Rynku w Lubaczowie (GALERIA ZDJĘĆ)

W niedzielę (25.08) odbyły się Powiatowo-Miejsko-Dekanalne Dożynki. Jak nakazuje tradycja, Mszą Świętą podziękowano za żniwa, a później w trakcie zabawy cieszono się z zebranych plonów. Gwiazdą wieczoru był zespół śpiewaczy ?Jarzębina?.

Po uroczystym nabożeństwie w Konkatedrze orkiestra lubaczowska poprowadziła na Rynek barwny korowód , w którym uczestniczyli zaproszeni goście. Uwagę wszystkich skupiały złote wieńce dożynkowe. Część oficjalna rozpoczęła się wystąpieniem Józefa Michalika, Starosty Lubaczowskiego i Marii Magoń, Burmistrza Miasta Lubaczowa. Wspólnie dziękowali za zebrane plony. ? Dożynki to czas wielkiego święta rolników, ale też wszystkich mieszkańców naszego kraju. Dzięki Wam rolnicy możemy zdrowo oraz ekologicznie żyć, iść na mały lubaczowski targ kupić warzywa i owoce. To dzięki Wam możemy wejść do sklepu i kupić najlepszą mąkę, albo pojechać do gospodarza i dostać jeszcze lepszą. To dzięki Wam rolnikom możemy cieszyć się plonami, które w tym roku zebraliście ? wyrażała wdzięczność Maria Magoń.

Po raz pierwszy dożynki odbyły się na nowo przebudowanym Rynku w Lubaczowie. W tym roku organizatorów swoją obecnością zaszczyciło wielu zaproszonych gości. Na Święto Plonów przybyli m.in.: poseł Tomasz Kulesza, ks. dziekan Andrzej Stopyra, ks. dziekan Józef Dudek, Iwan Karpa ? Przewodniczący Rejonowej Rady w Jaworowie, Mykoła Romaniuk ? Starosta Jaworowski, Stepan Węgerak ? Burmistrz Jaworowa. Gospodarze Powiatowo-Miejsko-Dekanalnych Dożynek przywitali gości chlebem z tegorocznych zbiorów.

Podczas uroczystości rozdano wiele nagród i dyplomów. Wyróżniono najlepszych rolników: Bogusławę Górniak, Bogusława Rogowskiego, Grażynę Załogę oraz Stanisława Procajło. W Konkursie Kulinarnym pierwszą nagrodę otrzymały panie z KGW z Wólki Żmijowskiej za przygotowanie karkówkowych gołąbków w sosie koperkowym. Uznanie jury, a tym samym drugie miejsce zdobyła kaczka nadziewana mięsem i wątróbką przyrządzona przez gospodynie z KGW Futory. Trzecie miejsce przypadło KGW z Nowej Grobli za królika w kapuście chłopskiej. Pierwsze miejsce w Konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy otrzymało Sołectwo Podemszczyzna, drugie uczestnicy z Cewkowa, a trzecie ze wsi Futory. Odbył się także Konkurs Zespołów Śpiewaczych i Kapel Ludowych. W opinii jury najlepiej zaprezentował się Zespół Śpiewaczy ?Niespodzianka? z Krowicy Samej, który otrzymał pierwsze wyróżnienie. Zaraz za nim na podium stanęła Kapela Ludowa ?Pogranicze? z Lubyczy Królewskiej, zaś trzecie miejsce przypadło Kapeli Ludowej ?Szpaki? z Łukawca. Zespół Śpiewaczy ?Stokrotki? z Cewkowa otrzymał wyróżnienie specjalne. Podczas tegorocznych dożynek ogłoszono wyniki z I Powiatowego Konkursu na Najsmaczniejszy Miód Ziemi Lubaczowskiej. W konkursie wzięli udział: Agnieszka Jasiorowska, Michał Łapcio, Stanisław Kołodziej, Roman Krawczyk, Edward Ilnicki i Marek Studencki. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni.

Na dożynkowej scenie zagrały zespoły folklorystyczne z Polski i Ukrainy. Gwiazdą wieczoru był zespół śpiewaczy ?Jarzębina? ? zwycięzca konkursu na hymn Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej ?Euro 2012?, ?Koko koko Euro spoko?. Podczas występów scenicznych artyści ludowi przedstawili rękodzieło, a Koła Gospodyń Wiejskich zaprezentowały swoje wyroby.

      http://mdklubaczow.pl/photos/2137755494798.jpg?PHPSESSID=bqprjfbjad74j7n17d6bs3jcp6  http://mdklubaczow.pl/photos/2137755494656.jpg

Więcej zdjęć na MDK Lubaczów (kliknij)

Źródło/foto: lubaczow.pl, MDK

{fcomment]{flike}

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA: