ZLUBACZOWA.PL - Informacje z Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego

Szkoła w Łówczy do likwidacji - jest zgoda kuratorium

Klamka zapadła. Szkoła Podstawowa w Łówczy (gm. Narol) zostanie zlikwidowana. Burmistrz MiG Narol zgłosił do podkarpackiego kuratorium oświaty zamiar zamknięcia Szkoły w Łówczy z powodu coraz mniejszej ilości uczniów uczęszczających do tej placówki. Kuratorium oświaty zaopiniowało pozytywnie wniosek burmistrza.

Wizytatorzy z kuratorium odwiedzili szkołę w Łówczy. Sprawdzili prognozy demograficzne na kolejne lata, a także m.in. ofertę edukacyjną, zajęcia pozalekcyjne, stan techniczny budynków oraz to, jakie warunki mają uczniowie. Po tych wizytach wyrażono zgodę na likwidację tej placówki.

- Długo rozmawialiśmy na ten temat z rodzicami. Powodem takiej decyzji jest coraz mniejsza liczba uczniów i wysokie koszty utrzymania - tłumaczy Stanisław Woś, burmistrz Urzędu Miasta i Gminy Narol dla Podkarpackich Nowin. - Sprawa zamknięcia szkoły w Łówczy tak naprawdę wałkuje się już od 8 lat. Przymierzaliśmy się do likwidacji przed rokiem. Myślałem jeszcze, że może szkołę przejmie stowarzyszenie, ale nie ma chętnych.

Dlatego rodzice chcieliby, aby szkołę utrzymać jeszcze przynajmniej przez rok. – O to samo prosili rok temu – odpowiada burmistrz miasta i gminy Narol Stanisław Woś. Podaje, że koszt utrzymania placówki wynosi rocznie 670 tys. zł, z czego większość to pensje pracownicze – kilkadziesiąt tysięcy na utrzymanie budynku to niewielka kwota przy całości.

Temu pomysłowi sprzeciwiali się rodzice, choć są świadomi czynników demograficznych. Uczniów w Łówczy jest coraz mniej. Gdy gmina przymierzała się do likwidacji miejscowej szkoły siedem lat temu, było ich ponad 64, teraz już tylko 35 (w tym pięciolatki). – W tym roku szóstą klasę skończy dziewięcioro dzieci, ale od września na pewno przyjdzie czworo. W przypadku trojga rodzice mają wybór, czy posłać je do szkoły. Jeśli będzie w Łówczy, to może się zdecydują, ale jeśli mają jeździć do Narola, na pewno nie – twierdzą panie zrzeszone w Radzie Rodziców. (Życie Podkarpackie)

Zgodnie z planem władz od września dzieci mają dojeżdżać 14 kilometrów do Narola.

Wydana przez kuratora opinia nie jest wiążąca dla samorządu, ale bez niej nie można zamknąć żadnej, nawet tej najmniejszej szkoły.

Oprócz szkoły w Łówczy zostanie wkrótce zlikwidowane innych 39 szkół na terenie województwa podkarpackiego.

Przed rokiem podkarpackie samorządy zgłosiły ponad 80 szkół do likwidacji, ale 2 lata temu aż 200.

Źródło: zlubaczowa.pl, gcnowiny.pl, zycie.pl, Radio Rzeszów

{flike}

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA:


Komentarze   

D.
-1 # D. 2014-04-08 18:07
i prawidłowo. po co wydawać tyle kasy na szkołę do której i tak chodzi kilka osób? przecież to absurd! a później kraj się dziwota czemu mamy dług publiczny itd. sami go tworzymy a później się dziwimy...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | | Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

Nie obrażaj, nie używaj przekleństw i nie pomawiaj. To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to.

Ostatnio dodane

Najbliższe wydarzenia

Na sygnale

Ostatnio dodane

W obiektywie

HOME | REKLAMA | PATRONAT MEDIALNY | | POLITYKA PRYWATNOŚCI | REGULAMIN FORUM| KONTAKT |                                                               

ZLUBACZOWA.PL to blog informacyjny. Właściciel nie jest związany z żadnym wydawnictwem.