Strażnicy graniczni z Lubaczowa rozbili grupę przestępczą handlująca papierosami i alkoholem

fot. BiOSGfot. BiOSG

Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dziesięć osób, które odpowiadać będą za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Podejrzani zajmowali się nabywaniem i wprowadzaniem do obrotu papierosów i alkoholu bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Straty na szkodę skarbu państwa szacowane są na ponad 5 milionów złotych.

Funkcjonariusze z Placówki SG Lubaczowie w okresie od czerwca 2016 r. do końca 2017 r. rozpracowali grupę przestępczą zajmującą się skupowaniem, przechowywaniem, przewożeniem oraz dalszą dystrybucją papierosów przemyconych z Ukrainy do Polski.

W ramach prowadzonego śledztwa, funkcjonariusze zgromadzili materiał dowodowy który wykazał, że grupa przestępcza działała na terenie trzech województw: podkarpackiego, dolnośląskiego i łódzkiego.

Liderem grupy był 35-letni bezrobotny z Pabianic w województwie łódzkim.

Proceder przestępczy polegał na skupowaniu papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy, a następnie tworzeniu sieci dystrybucji z rejonów przygranicznych w głąb terytorium Polski. Transport papierosów do Łodzi i na zachód Polski odbywał się przy wykorzystaniu specjalnie skonstruowanych skrytek w busie, albo w samochodach osobowych należących do członków grupy. Ciekawostką było to, że wracający z Łodzi na Podkarpacie pojazd był ponownie wykorzystany, tym razem do przewożenia skażonego spirytusu. Jak wyjaśnili podejrzani, spirytus rozlewano do litrowych butelek i na przygranicznych bazarach sprzedawano jako ukraiński.

Prowadzone śledztwo pod nadzorem Prokuratora Okręgowego w Przemyślu doprowadziło do zgromadzenia materiałów na podstawie, których ustalono, że grupa przestępcza wprowadziła do obrotu wyroby akcyzowe bez polskich znaków skarbowych akcyzy w ilości niemniej niż: 392 455 paczek papierosów, 2 829 litrów spirytusu, 120 kg suszu tzw. ,,krajanki” tytoniowej, wszystko o łącznej wartości rynkowej 5 363 799 złotych.

W ramach prowadzonego śledztwa do chwili obecnej zatrzymano 10 osób.  Marcinowi H. z Pabianic Prokurator Okręgowy w Przemyślu   postawił zarzut  kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Dziewięciu osobom postawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnieniu przestępstw skarbowych.

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Przemyślu zastosował wobec zatrzymanych dozory policji, zakazy opuszczania kraju i poręczenia majątkowe.

W związku z zgromadzonym obszernym materiałem niewykluczone są dalsze zatrzymania  osób współpracujących z grupą przestępczą.

Źródło: BIOSG