Inwestycje, praca i rozwój. Wywiad z Piotrem Cencorą, kandydatem na burmistrza Lubaczowa.

Priorytet jest jeden – miejsca pracy poprzez mądre i trafione inwestycje. Nie ma ważniejszego celu. Mówi w rozmowie z redaktorem naszego portalu Piotr Cencora, kandydat na burmistrza Lubaczowa. Zapraszamy do przeczytania wywiadu!

Panie Piotrze, pytanie numer jeden: dlaczego zdecydował się Pan kandydować w nadchodzących wyborach na burmistrza Lubaczowa?

To efekt kilku czynników, w tym przede wszystkim moich obserwacji naszego miasta, dyskusji ze znajomymi oraz osobami, z którymi współpracowałem zawodowo i społecznie. Dostrzegłem wyraźną potrzebę innego podejścia do kwestii rozwoju Lubaczowa. Narosło we mnie przekonanie, że Lubaczów ekonomicznie drepcze w miejscu, obowiązują błędne priorytety, a miasto nie ma lidera z wizją na najbliższe co najmniej 6-8 lat.

Jakie ma Pan priorytety, będąc burmistrzem i jak zamierza Pan je zrealizować?

Priorytet jest jeden – miejsca pracy poprzez mądre i trafione inwestycje. Nie ma ważniejszego celu. Co istotne, inwestycje nie muszą być lokowane w obrębie samego miasta. Należy moim zdaniem podejmować działania w kooperacji w gminami powiatu lubaczowskiego, ze starostwem, a także samorządem wojewódzkim, aby uruchamiać inwestycje zapewniające poprawę ekonomiczną całemu regionowi lubaczowskiemu. Same zaś poszukiwania i zachęty inwestorów powinny mieć szeroki zakres. Nie mamy na naszym terenie osób, firm, czy innych źródeł, będących w stanie podjąć znaczące inicjatywy gospodarcze, dlatego potrzebnym jest pozyskanie inwestorów zewnętrznych. Natomiast mamy lokalny potencjał kadrowy, surowcowy, bazę inwestycyjną w postaci SSE. Z tym należy wyjść na zewnątrz. Sądzę, że to możliwe, a wręcz konieczne. Trzeba jednak naprawdę chcieć, zamiast powtarzać, że tego czy tamtego nie da się zrobić. Zamierzam w swojej kampanii przypomnieć zmarnowane przez aktualne instytucje samorządowe szanse ekonomiczne.

Sytuacja na rynku pracy w Lubaczowie jest zła. Młodzi nie mają żadnych perspektyw, a więc wyjeżdżają do innych miast oraz za granicę. Jaki ma Pan pomysł na odwrócenie tej sytuacji?

Chciałbym zauważyć, że młodych osób w szybkim tempie osób ubywa. Jeszcze 10 lat temu Lubaczów kipiał młodzieżą. Teraz – poprzez emigrację zarobkową i niski przyrost naturalny – mamy do czynienia z drenażem demograficznym. Jeśli nie zacznie się stwarzać możliwości choćby względnej stabilizacji ekonomicznej, Lubaczów będzie coraz bardziej kurczyć się i tracić możliwość funkcjonowania jako miasto powiatowe. Inna rzecz, to fakt, iż permanentny brak pracy generuje sytuacje patologiczne – nepotyzm, stwarzanie zbędnych i obciążających budżet stanowisk biurowych, niskie uposażenia, naruszanie praw pracowniczych, rozdawnictwo pracy za podporządkowanie polityczne. To wszystko niszczy więź społeczną, inicjatywę, zniechęca do działania.

Czy w podejmowaniu decyzji np. związanych z planowaniem inwestycji, będzie pan brał pod uwagę opinie mieszkańców? Co pan myśli o budżecie obywatelskim?

Przewrotnie odpowiem: i tak i nie. Oczywiście zamierzam w sprawach dotyczących inwestycji kierować się dobrem społeczności miasta oraz po prostu zdrowym rozsądkiem. Jeśli otrzymamy ofertę budowy fabryki mebli czy przetwórni owoców, wówczas taką ofertę przyjmę z satysfakcją, ale jeśli napłynie do nas propozycja budowy składowiska odpadów radioaktywnych, to podziękuję za nią choćby znaleźli się tacy, którzy temu pomysłowi przyklasną. Mam zamiar – o ile oczywiście otrzymam honor sprawowania urzędu burmistrza miasta – przeprowadzania corocznych spotkań z mieszkańcami Lubaczowa, dotyczących omówienia realizacji planów, sytuacji budżetowej, nowych zamierzeń, potrzebnych zmian itd. Kontakt ze społecznością miasta raz na 4 lata przy okazji wyborów to stanowczo za mało. Natomiast budżet obywatelski to dobra praktyka angażująca osoby aktywne, wskazujące istotne sprawy i potrzeby, dająca realne poczucie współdecydowania. Ponadto jest to rozwinięcie kapitalnej idei społeczeństwa obywatelskiego (propagowanej w latach 90.), która nieco zblakła, gdy samorządy lokalne zostały upolitycznione i przeładowane nomenklaturą administracyjną.

Jak ocenia Pan dotychczasową pracę władz miasta?

Najłatwiej krytykować. Tylko, jaki z tego pożytek? Lecz owszem, jest kilka trudnych tematów. Trzeba podjąć działania, aby zdynamizować działanie nowego targowiska, raczej niezbyt szczęśliwie zlokalizowanego. Narasta problem braku miejsc parkingowych w mieście. Są ulice, w sezonie letnim regularnie zalewane przez wody opadowe. W niewystarczającym stopniu dba się o stan ulic i chodników podczas zimy. Te, i kilka innych problemów nie zostało dotychczas rozwiązanych. Chcąc pełnić urząd burmistrza, należy w pierwszej kolejności z nimi się zmierzyć.

Jak kandydat na burmistrza chce przekonać potencjalnych wyborców, aby w zbliżających się wyborach oddali głos na Piotra Cencorę?

Spotykać się, rozmawiać, uważnie słuchać mieszkańców miasta. Oczywiście przygotowałem szeroką kampanię informacyjno-reklamową. Zapraszam przy tej sposobności na moją stronę www.piotrcencora.pl Chcę przede wszystkim, jak już wspomniałem, zabiegać o inwestycje, które zapewniłyby nowe miejsca pracy. Bo od tego trzeba zacząć i nie ma innego wyjścia. I mam jeszcze dobrą radę dla wyborców. Jeśli zauważycie, że zacznę  Wam opowiadać, że najważniejsze dla naszego miasta są cotygodniowe koncerty, festyny, pokazy cyrkowe, parady, uroczystości, akademie, czy inne fajerwerki – to proszę, absolutnie na mnie nie głosujcie. Naprawdę nie róbcie tego.

{flike}

Komentarze   

Mohort
+6 # Mohort 2014-10-21 15:13
Ma Pan duże szanse. Duża część mieszkańców jest rozczarowana żeby nie powiedzieć wku...na układ który żeruje na posadach publicznych x lat czytaj głównie partia chłopów która z chłopami nie ma nic wspólnego
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Rozhenkranc
-5 # Rozhenkranc 2014-10-22 23:07
Panie Mohort rządzimy cała Polska i tym powiatem też będziemy dlatego pan też głosuje na PSL
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
ppp
+8 # ppp 2014-10-21 15:48
ja również uważam , że ma Pan szansę, mam nadzieję na coś nowego w naszym mieście, na nowych ludzi, którzy swoimi pomysłami pomogą mieszkańcom. Miejsca pracy to bardzo ważna rzecz, a nie zajmowanie się pierdołami typu Lubacz albo wywalenie pieniędzy na targowisko. Czekamy na debatę przedwyborczą.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
dede
-5 # dede 2014-10-21 16:24
najważniejsze to zgarnąć jak najwięcej środków z Unii bo więcej już nie będzie, o tym kandydat nic nie wspomina widocznie nie ma o tym pojęcia a czasu na naukę niestety szkoda każdy rok się będzie liczył, a po drugie jak kandydat nie chce lokować inwestycji w obrębie miasta no to ... sorry tego nie rozumiem już zupełnie, co do inwestycji miejskich trafionych/niet rafionych to proszę zrobić wycieczkę na ulicę Techniczną pozwiedzać powstającą strefę przemysłową ps. każdy kandydat zawsze powtarza o konieczności ściągnięcia inwestora, to wszyscy wiemy, żaden natomiast nie przedstawia pomysłu w jaki sposób chce to zrobić /
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
imm
-2 # imm 2014-10-21 16:44
dede na burmistrza! :D
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
dede
-3 # dede 2014-10-21 18:34
hihi / na prezydenta!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
IBM
+5 # IBM 2014-10-21 17:18
Z tego co pamiętam od 20 lat kolejne władze mówią o ściągnięciu inwestorów do powiatu , ale niestety nikomu się jeszcze nie udało :( . Życzę POWODZENIA bo to by rozwiązało 90% bolączek regionu .
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
zdziwiony
+5 # zdziwiony 2014-10-22 07:32
Tak na marginesie: co zrobił powiat dla ściągnięcia inwestorów?? Nie krytykujmy tylko wójtów/burmistr zów. Pan Starosta - nieustanne nagrody, oskary itp. Czy od nas też by dostał?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
MXMR
0 # MXMR 2014-10-26 11:16
Od nas by nie dostał, szkoda tylko, że nas nikt się o zdanie nie pyta ;) !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Grzegorz J.
+6 # Grzegorz J. 2014-10-22 08:07
Do internauty Dede: jeśli kandydat zaznacza mocną współpracę z władzami wojewódzkimi, to oznacza, że jednak myśli o środkach z Unii Europejskiej. Kandydat wie, o czym jestem przekonany, że właśnie tam rozdzielane są środki, szczególnie w nowej perspektywie. Jeśli kandydat uczestnicy w gremiach tworzonych przy Urzędzie Marszałkowskim, oznacza to, że ma poukładane w głowie i wie, gdzie sięgnąć. Ciekawe, że kandydat W.B., zatrudniony w tym Urzędzie, jakoś o tym nie wspomina. Wracając do kandydata P.C.: dobrze rozkłada akcenty i zastanawiam się, czy właśnie on jest wart głosu. Jeszcze odniosę się do Zdziwionego: nie jestem zwolennikiem starosty panującego, ale faktem jest, że rola starostwa w przyciąganiu inwestorów jest marginalna, tak mu już napisali ustawę. To wszystko spada na władze gmin/miast.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Sever
+1 # Sever 2014-10-22 10:29
Panie Piotrze - powodzenia. Gdyby Panu się udało, to byłaby duże szanse rzeczowej współpracy z p. wójtem Kaplem (pewniak w wyborach) oraz p. Zadwornym w Cieszanowie (duże szanse na reelekcję). W takim gronie osób konkretnych, otwartych, zorientowanych na działanie, a nie etatyzm i ślizganie się po czerstwych uroczystościach . Jest temat siarki w Baszni, rozruszania na nowo mebli w Dachnowie. Myślę, że moglibyście sporo zdziałać. Ponadto, jak słychać, SSE w Mielcu naprawdę wypaliła i generuje zatrudnienie. To też szansa dla Lubaczowa.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
zenek
+3 # zenek 2014-10-22 14:56
Meble w Dachnowie mają menadżera więc wójt kapel czy inny nie jest tam potrzebny.Rozru szać to się mogą po godzinach pracy na rowerze lub rolkach.O siarce zamilczcie bo to temat dla właścicieli firmy a nie dla gospodarzy wiejsko miejskich.Miele c jak będzie miał plany to sam m.in.ogłosi,że znalazł sie głupi powiat gdzie przez 10/15 lat nie będą musieli płacic podatków a zatrudnią tanią siłę roboczą.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
zdziwiony
+3 # zdziwiony 2014-10-22 10:46
Do Grzegorza J: ja myślę, że rola starostwa w zabieganiu o inwestorów może być znacząca. Nikt (żadna też ustawa) nie zabrania działań na rzecz rozwoju swojego terenu. Trzeba chcieć, trzeba umieć. Samo administrowanie (czyt. urzędniczenie) to za mało!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Neo
+4 # Neo 2014-10-22 12:13
Wspaniałe hasła, ciekawy program tyle tylko że wszyscy już to znamy!! praca dla młodych, sciąganie inwestorów itd,....."by żyło się lepiej". Każdy przed wyborami czaruje społeczeństwo obiecuje że ma wizje , a jak się już dochrapie do władzy to jest taka jak jest. Znowu brniemy w to samo!!!!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Piotr
+5 # Piotr 2014-10-22 12:26
Do "Sever" - a co takiego wspaniałego jest w w współpracy z np. panem Kaplem .Cóż takiego wspaniałego on zrobił ; oprócz paru pustostanów typu pastorówka, kresowa osada itp. inwestycje do których trzeba tylko dopłacać i łożyć na utrzymanie.Nie sztuką jest z unijnych środków tworzyć sztuczne twory które niczego nie wnoszą np. w porawę sytuacji na rynku pracy a w przyszłości ktoś będzie je musiał głównie z publicznych pieniędzy utrzymywać.A jeśli chodzi o kopalnie w baszni to chętnie bym coś usłyszał nowego na ten temat.Ponieważ sztandarowa propozycja pana wójta ,która już miał działać i zatrudniać ludzi jak narazie leży na całej linii i pan wójt w tej sprawie jakoś się już nie chwali.Pozdrawi am.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Sever
+3 # Sever 2014-10-22 12:49
Jest jeszcze przedszkole nowe społeczne w Dąbkowie.
Myślę zasadniczo o uzupełnianiu się pewnych działań. Oczywiście,
że nie ma na dłuższy dystans sensu tworzenie obiektów
turystycznych czy rekreacyjnych, które nie znajdą zainteresowania
społecznego. A pewnie nie znajdą skoro młodych ubywa, a
reszta pracuje za minimalne uposażenie. Dlatego - mam nadzieję, bo
pewności znikąd mieć nie mogę - że p. Cencora realnie ruszy
sprawę inwestowania czy wydobycia. Ponadto właśnie brak
urzędniczej przeszłości i związanych z tym manier czy zależności
może sprzyjać efektywnej pracy w zakresie pobudzania
gospodarczego Lubaczowa i okolic. Na to liczę.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Kris
+3 # Kris 2014-10-22 15:06
Zatrudnia rożnej maści specjalistów,ma gistrów bez dyplomu a jeszcze oficjalnie na zebraniach wiejskich jeszcze NIKT nie zadał pytania kto to wszystko utrzyma i za co? Budynki w Opace,Krowicy,L isich Jamach,Baszni,P odlesiu i innych to kogoś za to trzeba będzie rozliczyć.
Z tego co ostatnio obejrzałem w TV w Hiszpanii wybudowano 27 pełno wymiarowych lotnisk z których nie odleciał żaden rejsowy samolot a budowano bo UE nie sprawdzała na co idą pieniądze więc pisano projekty,przele wano kaskę,okoliczne firmy miały zatrudnienie przez kilka lat i...koniec.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
ricky
0 # ricky 2014-10-22 15:10
a gdyby nie było nic w Opace, Krowicy,Lisich Jamach czy Podlesiu to byloby gadane ze nic sie nie robi . Tak zle a tak niedobrze
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Kris
+5 # Kris 2014-10-22 15:31
Nikt nie mówi o budowaniu jako takim lecz o zapewnieniu/tch nięciu życia tym obiektom.Podam przykład pierwszy z brzegu-w Lisich Jamach jest coś takiego jak Centrum Informacji Turystycznej,ba siedzi tam młodzieniec z okolic Dzikowa ale po co on tam siedzi trudno od niego otrzymać jakichkolwiek wyjaśnień.Pilnu je obiektu choć i tak jest monitoring jak zauważyłem czy wyczekuje na turystów choć nie miałby im co powiedzieć.Może ma etat sprzątacza ew.bibliotekarz a?Nie działa siłownia a stół pingpongowy stoi pod ścianą czy to po to aby nie porysować unijnego parkietu?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
nnneeexxtt
0 # nnneeexxtt 2014-10-22 15:58
Ciesze się, że ta pani znika, niestety pozostawi po sobie niezły syfff
i nikt nawet jej z tego nie rozliczy a to będzie wpływało, te żałosne inwestycje
na nasze miasto przez lata.

Pan kandydat wali frazesami - gdyby ta pani znowu kandydowała to by miał mój głos,
a tak raczej sobie podaruje bo wszystko tak naprawdę jedno który z nich zostanie burmistrzem.
Mam nadzieję, że Wszyscy kandydaci jednak wyciągną wnioski jak nie należy rządzić Lubaczowem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
licznik
+6 # licznik 2014-10-22 16:04
aby były inwestycje, praca i rozwój - po pierwsze trzeba zmienić nastawienie naszych władz, dla których przedsiębiorca jest tzw prywaciarzem ( są to naleciałości jeszcze za czasów komuny) przy takim nastawieniu trudno o rozwój. Która z gmin naszego powiatu uchwaliła zwolnienia np. od podatku od środków transportu dla firm rodzimych? dziwi mnie to, że wszyscy mówią o sprowadzaniu inwestorów z zewnątrz, zapominając o tych, którzy płacą podatki do naszych gmin. Większość przetargów gminnych wygrywają firmy z innych powiatów , przez co podatki od zysków zasilają budżety z innych miejscowości. Pamiętajmy, że od każdej firmy z tego terenu wraca do budżetu gminy w której jest zameldowany przedsiębiorca około 41% podatku dochodowego. Czy ktoś to przeliczył?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
Jerzy
0 # Jerzy 2014-10-23 16:20
Mamy wolny rynek i nie można zabronić nikomu startowania w przetargach(chy ba że państwo wprowadzi taki zapis odgórnie + zapis o odrzucaniu najniższych ofert jako tzw.dumpingowyc h) a zwolnienia od podatku od środków transportu to też działka ministerstwa transportu i finansów- ale tego nigdy nie będzie.W Niemczech na okres jesienno zimowy można wyrejestrować samochód,motor czy ciężarówkę nie płacąc opłat za cały rok.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
licznik
+3 # licznik 2014-10-24 01:04
W Wiązownicy obniżono podatki od nieruchomości, od środków transportu oraz podatek rolny, a całkowicie zwolniono z podatku od nieruchomości jeśli chodzi o budynki mieszkalne o powierzchni użytkowej do 350m2, budynki gospodarcze osób fizycznych niezwiązane z działalnością gospodarczą oraz drogi należące do osób prywatnych.W efekcie obniżenia podatków, Wiązownica nie tyle nie straciła, co znacznie zyskała. Podatki zaczęło płacić więcej ludzi, którym przestało się opłacać ryzyko operowania w szarej strefie (lub po prostu zaczęło ich stać na uczciwe prowadzenie biznesu). Przybyło osób prowadzących działalność gospodarczą oraz zarejestrowanyc h spółek. Znacząco spadła ilość osób, wnioskujących o umorzenie obowiązku zapłaty podatku ze względu na wypadki losowe, co wcześniej podobno było powszechną praktyką. Przedsiębiorcy nie tylko z gmin sąsiadujących, ale i z powiatowego Jarosławia, przerejestrowal i swoje firmy do Wiązownicy. Pozwala im to zaoszczędzić nawet i po kilkadziesiąt tysięcy rocznie, a gminie, jak widać, przynosi większe dochody.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |
rej
+1 # rej 2014-10-23 23:57
Głosuję na swojego sąsiada i mam cichą nadzieję że wytrwa przy swoich postanowieniach i osiągnie zamierzony cel. Trzeba rzeczywiście skończyć erę śmieciowych inwestycji w naszym mieście i zakończyć politykę pamiątkowych tablic pomników i parad. Miasto to ludzie a ich co raz ubywa, potrzebny jest magnes który zatrzyma ich na ziemi ojców swoich, tym magnesem jest praca i godna płaca. Niech miastem rządzi mieszczuch z dziada pradziada a nie zajechani karierowicze. Myślą słowem i uczynkiem wspierał będę Twe działania, mieszkańcy zasługują na lepszego gospodarza. Gon z miasta PSL-owską cholote.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem |

Dodaj komentarz

Pamiętaj o tym, że w internecie nie jesteś anonimowy.

To Ty odpowiadasz, za to, co piszesz – portal w żadnym przypadku nie ponosi odpowiedzialności prawnej za Twoje teksty. Przypominamy, również że dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum. Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy nie powinien się tu ukazywać zgłoś nam to: redakcja@zlubaczowa.pl.

QUIZ! - Sprawdź swoją wiedzę o powiecie lubaczowskim